Joniškio rajono savivaldybė
2021 m. balandžio 23 d., penktadienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Pasisemti patirties iš gerų pavyzdžių – atkuriant Žiemgalos krašto dvarus

Joniškio rajono savivaldybės mero Vitalijaus Gailiaus ir tarybos nario, Joniškio rajono savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininko, humanitarinių mokslų dr. Ernesto Vasiliausko iniciatyva organizuotas susitikimas su Jelgavos krašte esančio Berkenės dvaro savininke Ilze Melgalve (Latvija). Apsilankymo tikslas – pasisemti gerosios patirties pavyzdžių, atkuriant Žiemgalos krašto dvarus.

Berkenės dvare taip pat apsilankė mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, dvaro istorija ir rekonstravimo darbais domėjosi  Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Leknickienė.

Atnaujintame dvare šiuo metu gyvenanti savininkė I. Melgalve pristatė kažkada apgriuvusio dvaro įsigijimo istoriją, pasakojo apie ilgus metus, skirtus ponų namo ir svirno atstatymui bei rekonstravimui. „Projektuojantis architektas vis klausė, ar mes tikrai to norime, nes viskas buvo labai apgriuvę. Mes nedvejojome, patys pasiryžome ir norėjome. Darbo buvo daug: reikėjo visus skliautus perdaryti, langų kaip ir nebuvo, turėjome pakeisti visus namo pamatus iš naujo, prie namo esantį tvenkinį išgilinti ir išvalyti. Pinigų daug neturėjome, tad ieškojome sprendimo būdų, kaip visa tai įgyvendinti kuo mažesnėmis sąnaudomis“, – rodydama nuotraukas pasakojo Berkenės dvaro savininkė I. Melgalve.

Rajono meras V. Gailius domėjosi, kokiais finansavimo projektais naudojosi, kokia buvo pagalba iš valstybės ar kitų valstybinių institucijų, kokie autentiški senoviniai daiktai iki šiol yra išsaugoti ir kodėl čia yra toks populiarus šis užsiėmimas, ar Latvijoje žmonės labiau vertina savo istoriją?

Dvaro savininkė patikino, kad tuomet, kai buvo pradėti atstatymo darbai, finansavimo programų ar projektų dar nebūdavo, todėl iš valstybinių institucijų paramos negaudavo, tik vėliau 2016 m. buvo keletas nedidelių projektų, kurių dėka padengta tik 2-5 proc. visų išlaidų. Pavyko išsaugoti autentiškas plytų konstrukcijas ir šiek tiek medinių interjero detalių.

Jelgavoje esantis Berkenės dvaras yra vienas seniausių mažųjų dvarų Žiemgaloje, o jo istorija siekia net 1462 metus. Dabar dvaras yra atnaujintas, jame įsikūręs viešbutis su SPA, poilsio kambariais, jaukia skliautine sale, valgomuoju ir biblioteka. Prie dvaro yra nedidelis tvenkinys. Dvaras kasmet sulaukia vis daugiau žmonių, kurie atvyksta čia tiesiog pailsėti.

Grįžtant iš Latvijos aplankytas ir Daunoravos dvaras (Joniškio r.), kuris yra vienas iš Šiaurės Lietuvos fenomenų, nes čia galima rasti vokiškosios, latviškos ir lietuviškos tradicinės kultūros sankirtų. Tai seniausias minimas (1557 m.) dvaras Joniškio krašte bei Šiaulių apskrityje. Vokiškų dvarų paveldo tema sėkmingai plėtojama Latvijoje, o Lietuvoje – ši perspektyvi tema dar neišnaudota. 

 Joniškio rajono savivaldybės administracijos informacija

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook