Joniškio rajono savivaldybė
2019 m. gruodžio 7 d., šeštadienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Tymai grįžta: apsaugo tik skiepai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) 2019 metų balandžio 10 d. duomenimis, praėjusiais metais šalyje buvo užregistruota 30 tymų atvejų, o šiais metais Lietuvoje yra patvirtinti 442 tymų atvejai. Daugiausia atvejų registruojama Kauno apskrityje (312). Šiaulių apskrityje registruoti 4 tymų atvejai (1 Šiaulių mieste, 2 Radviliškio r., 1 Akmenės r.).

Žinant, kad tymų virusas yra ypatingai lakus (užsikrėsti užtenka ir 15 min.), o sąlytį turėjusių asmenų (nesirgusių, neskiepytų ar paskiepytų tik viena vakcinos doze) su sergančiuoju imlumas yra iki 95 proc., tymų protrūkiai gali kilti bet kuriuo metu ir bet kurioje Lietuvos teritorijoje.

Joniškio rajone tymų atvejų jau seniai nėra registruojama (seniausi duomenys NVSC prie SAM Joniškio skyriuje yra 1998 metų – tais metais ir vėliau tymų atvejų registruota nebuvo).

Tymai – ypatingu lakumu pasižyminti oro lašeliniu būdu plintanti infekcija

Tymai – ūmi per orą plintanti virusinė infekcija. Inkubacinis laikotarpis – 10-12 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 21 dienos). Tymais sergantis žmogus kitus gali užkrėsti nuo paskutinių 1-2 inkubacinio periodo dienų iki 4 dienų po išbėrimo, t. y. 4–5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo.

Pirmieji tymų simptomai panašūs į gripo: kūno temperatūra pakyla iki 38-39 °C, atsiranda bendras silpnumas, šiurkštus, lojimą primenantis kosulys, stiprėja sloga. Šis laikotarpis trunka 3-5 dienas. Jam baigiantis (3-4 dieną) išnyksta karščiavimas, tačiau atsiranda bėrimas (3-7 dieną), kūno temperatūra vėl didėja ir išlieka aukšta 3-4 dienas.

Tymams būdinga tipiška ligonio išvaizda – paraudusios akys, patinę apatiniai vokai, ašarojimas. Bėrimas prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas ir išlieka 4-7 dienas. Nuo tymų specifinių gydymo priemonių nėra – taikomas tik simptominis gydymas. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, ausų uždegimai. Retais atvejais liga gali komplikuotis encefalitu.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo tymų yra skiepai

Lietuvoje planinė vaikų vakcinacija buvo pradėta 1966 metais. Kad susidarytų imunitetas, skiepytis reikia 2 kartus. Lietuvoje kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina vaikai yra skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Valstybės lėšomis MMR vakcina vaikai skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas.

Skiepijimo aprėptys vis dar nepakankamos

Norint suvaldyti šią ligą, reikia pasiekti, kad šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje būtų paskiepyta ne mažiau nei 95 proc. gyventojų, nes tik tuomet visuomenėje susidaro aukšto lygio kolektyvinis imunitetas ir tymų virusas negali plisti. Šiuo metu Lietuvoje skiepijimo aprėptys dviejų metų amžiaus vaikų nesiekia 95 procentų, todėl kyla reali grėsmė susirgti ne tik neskiepytiems vaikams, bet ir suaugusiems asmenims.

Joniškio rajone taip pat pamažėjo pasiskiepijusių MMR vakcina. 2017 m. šia vakcina buvo paskiepyta 95,38 proc. dvimečių, o 2018 m. – tik 92,44 proc. Tuo tarpu 8 metų amžiaus grupėje (pakartotinis skiepijimas) 2017 m. buvo paskiepyta 95,96 proc. vaikų, 2018 m. – 99,43 proc.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jei besiskiepijančiųjų sumažėja 2 proc., galima laukti ligos protrūkio. Mažėjant besiskiepijančių asmenų skaičiui ir ligai plintant Europoje bei Lietuvoje, iškyla grėsmė užsikrėsti ir rajono gyventojams.

NVSC Šiaulių departamento Joniškio skyriaus specialistai ragina išlikti budriems, vengti sąlyčio su sergančiais, o turėjusių sąlytį, pastebėjus ligos simptomus – kuo greičiau kreiptis į šeimos gydytoją. Taip pat svarbu atminti, kad efektyviausia, mokslu pagrįsta priemonė, galinti suvaldyti tymus – profilaktinis skiepijimas.

NVSC informacija

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook