Joniškio rajono savivaldybė
2020 m. vasario 25 d., antradienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
Lietuvių kalbos dienos Joniškyje tampa tradicija

Nuo 2016 metų tarp dviejų svarbių Lietuvos valstybei datų – vasario 16-osios ir kovo 11-osios – įvairiose įstaigose rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Jų ištakos – 2015 m. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva, kuriai pritarė Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.

Pasak Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko Audrio Antanaičio, Lietuvių kalbos dienų, kurios vyksta visose 60 savivaldybių, tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje. Lietuvių kalbos dienų renginiai vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje: Baltarusijoje, Italijoje, Ispanijoje, Kipre, Lenkijoje, Švedijoje, Vokietijoje, net Naujojoje Zelandijoje ir kitose artimesnėse ir tolimesnėse šalyse, kuriose yra susitelkusios lietuvių kalba besirūpinančios tautiečių bendruomenės. 

Joniškio rajono švietimo, kultūros, socialinės globos įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės taip pat aktyviai įsitraukia į Lietuvių kalbos dienų minėjimą. Aktyviausi renginių organizatoriai ir dalyviai – rajono ugdymo įstaigos, Jono Avyžiaus viešoji biblioteka, tačiau savo iniciatyvomis puoselėjant lietuvių kalbą džiugina ir socialinės globos įstaigos, nevyriausybinės organizacijos. Lietuvių kalbos dienų veiklas koordinuoja Joniškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius.

Stebina šiai svarbiai iniciatyvai skirtų renginių gausa ir įvairovė: rengiamos edukacinės programos, viktorinos ir proto mūšiai, susitikimai su kūrėjais, knygų pristatymai, dailyraščio ir kūrybinių darbų konkursai, raiškiojo skaitymo akcijos ir meninio skaitymo konkursai, organizuojamos literatūrinės popietės ir rytmečiai, iliustruojamos perskaitytos knygos, renkamas raštingiausias moksleivis, aptariamos perskaitytos knygos ir kt. Tai patys populiariausi renginiai, kuriuos renkasi daugelis įstaigų.

Ypač aktyviai į Lietuvių kalbos dienų minėjimą šiemet įsitraukia Jono Avyžiaus viešoji biblioteka ir jos filialai, VšĮ Joniškio Švč. M. Marijos parapijos senelių globos namai „Santara“, lopšelis-darželis „Saulutė“, Žagarės gimnazija, Mato Slančiausko progimnazija, Kriukų pagrindinė mokykla, „Saulės“ pagrindinė mokykla. 2020 m. Lietuvių kalbos dienų renginių plane – beveik 100 įvairiausių renginių. 

Lietuvių kalbos dienų renginiai skatina atkreipti dėmesį į gimtosios kalbos svarbą, ją puoselėti, rūpintis jos taisyklingumu ir išsaugojimu, aktualizuoti kalbai ir kultūrai svarbių istorinių asmenybių veiklą, atsigręžti į tarmių grožį ir stengtis jas išsaugoti ateities kartoms. Joniškio ir kitų rajonų įstaigose vykstančių renginių sąrašą skelbia Valstybinė lietuvių kalbos komisija (www.vlkk.lt).

„Turi būti metas ir vieta parodyti lietuvių kalbos grožį, tik svarbu dalyvauti, kaip olimpinėse žaidynėse, kurių devizas „Svarbu dalyvauti, o ne laimėti“. Lietuvių kalbos renginiuose taip pat labai svarbu dalyvauti, o tai darysiantys – laimės, kaip laimės kiekvienas, kuris džiaugiasi lietuvių kalba, supranta, kokia ji graži ir turtinga“, – teigia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis.

 Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus informacija

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook