Joniškio rajono savivaldybė
2020 m. vasario 23 d., sekmadienis
Biudžetinė įstaiga
Joniškio rajono savivaldybės
administracija
Duomenys kaupiami
Juridinių asmenų registre
Kodas 288712070
Livonijos g. 4, 84124 Joniškis
Tel. (8 426) 69 140
Faks. (8 426) 69 143
El. p. savivaldybe@joniskis.lt
DĖMESIO! Paukščių gripas Europoje!

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamentas (toliau - VMVT Šiaulių departamentas) informuoja, kad pavojinga užkrečiamoji paukščių liga nuo 2019 m. gruodžio pabaigos iki šios dienos pasireiškė jau keturiose ES valstybėse – Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje.

Kaimyninėje Lenkijoje užfiksuota daugiausia ligos židinių – 11 protrūkių ūkiuose ir 1 atvejis laukinėje faunoje. Slovakijoje židinys užfiksuotas smulkiame ūkyje, kur paukčiai buvo laikomi savo reikmėms. Pirmasis Vengrijoje nustatytas protrūkis pasireiškė komerciniame paukščių ūkyje.

Visose  ES valstybėse plinta būtent didelio patogeniškumo virusas, kuriam ypač imlūs yra naminiai paukščiai. Jų augintojai paukščius privalo saugoti nuo bet kokių kontaktų su laukiniais, nes dažniausiai virusą perneša būtent migruojantys laukiniai vandens paukščiai.

Nors Lietuvoje paukščių gripo atvejų nenustatyta, visada išlieka didelė rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją. Tuo labiau, kad šis pavojingas virusas, paprastai pasireiškiantis laukinių paukščių migracijos laikotarpiu, šįsyk ES teritorijoje plinta neprognozuojamai ir šiam sezonui nebūdingu laiku.

VMVT Šiaulių departamentas sugriežtino paukštienos siuntų kontrolę, tikrinamos visos įvežamos siuntos, o iš tų  teritorijų, kuriose nustatytas paukščių gripas, paukštiena ar jos gaminiai į mūsų šalį įvežti nebuvo. Taip pat sustiprinta maisto tvarkymo subjektų, parduodančių, saugančių ar perdirbančių paukštieną kontrolė. Tikrinami įvežami gyvi paukščiai, kiaušiniai ir paukščių mėšlo siuntos.

VMVT Šiaulių departamentas primena, kad labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę ir griežtai laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų. Keliautojų, kurie šiuo metu lankosi paukščių gripą patvirtinusiose ES valstybėse, primygtinai prašoma būti atsargiems, vengti kontaktų su paukščiais, laikytis asmens higienos, iš tų šalių nesivežti paukštienos ir jos gaminių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba  ragina mūsų šalies paukščių augintojus ir laikytojus išlikti budriais, laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų – negirdyti paukščių atvirų telkinių vandeniu, prižiūrėti, kad pašarai būtų laikomi saugiai, neprieinami laukiniams paukščiams. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau skalbti drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kt.

Liga pasireiškia paukščių gaišimu, jie tampa apatiški, nustoja lesti, gerti, gali atsirasti pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kakluose ar galvose. Pastebėjus ligos simptomus ar radus nugaišusį laukinį vandens paukštį, reikėtų nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją arba pranešti VMVT Šiaulių departamentui visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba darbo metu telefonu 8 41 540 703, el. paštu siauliai@vmvt.lt, laikytis prevencijos priemonių. 

Į viršų      AtgalSpausdinimo versijaFacebook